با یک سری دیگر از مطالب چاپ مسعود در خدمت شما عزیزان هستیم در این مقاله میخواهیم انواع روش های چاپ را به شما عزیزان نشان بدهیم پس با ما همراه باشید.

تکنولوژی چاپ printing technology

متد هایی هستند که با انها میتوان تصاویر و متون را بر روی ماده هایی چون کاغذ , پی وی سی و … انجام داد .

چاپ غیر تماسی non-impoact printing

به روش هایی در چاپ گویند که بدون اینکه با ماده چاپ شونده تماس داشته باشد انتقال تصاویر و متون صورت می گیرد . پرینتر های جوهر افشان نمونه هایی از این نوع چاپ میباشند .

چاپگر جوهر افشان inkjet

در انواع مختلفی چاپگر های جوهر افشان تولید میشود که به صورت خانگی , اداری و یا صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند . چاپ جوهر افشان بر پایه اسپری نمودن رنگ از طریق هد چاپگر روی سطح مورد نظر انجام میشود . عمومی ترین شکل این نوع چاپگر نوع اداری میباشد که همان چاپگر های رنگی معمول است . برای ثبت تاریخ مصرف و بارکد و مشخصات جدید اطلاعات بر روی محصولات مختلف از نوع صنعتی نیز استفاده میگردد .

چاپ های معمول conventional printing

معمولا در تیراژ های بالا صورت میگیرد در این روش از یک رابط چاپ برای انجام عملیات چاپ استفاده میشود . چاپ افست شناخته شده ترین و معمول ترین روش این نوع چاپ میباشد .

عکاسی photography

انتقال تصاویری که به وسیله نور بر سطحی حساس انجام میگیرد عکاسی اطلاق میشود . عکاسی دارای مراحل مختلفی برای ظهور عکس می باشد .از جمله روش های چاپی که در هر خانه ای می توان به یک پرینتر معمولی نیز انجام داد عکس می باشد . ترامهای روی عکس و اسلاید پیوسته است . با رشد دوربین های عکاسی دیجیتال و ذخیره شدن عکس در حافظه ی گوشی این نوع از چاپ رو به فراموشی سپرده شده است .

ترموگرافی  thermography

حرارت در این نوع چاپ نقش اصلی را ایفا میکند فکس هایی با کاغذ های حساس  از نمونه هایی از این نوع چاپ میباشد .

چاپ گر مغناطیسی megnetography

این نوع چاپگر بر مبنای تشکیل یک میدان مغناطیسی منحصر  میتواند عملیات چاپ را انجام دهد و از تکنولوژی nip non impact printing استفاده می نماید . از این متدچاپ برای اماده سازی چاپ ctp computer to plate و چاپ دیجیتالی به صورت رول استفاده میگردد.

یونوگرافی lonography

از تکنولوژی nip در این روش چاپ استفاده  می گردد مولکول ها و اتم های باردار مثبت یا منفی در یک فضا با ولتاژ زیاد حرکت میکنند و تصویر را بر روی درام ایجاد می نمایند سپس تصویر به کاغذ انتقال می یابد .تونر مایع و پودر در این نوع چاپ استفاده می شود .

الکتروفتوگرافی electrophotography

از پر استفاده ترین روش های چاپ با تکنولوژی NIP می باشد که از 5 مرحله تشکیل میگردد .

  • تصویرنگاری
  • انتقال مرکب
  • چاپ
  • ثابت سازی تصویر
  • مرتب سازی

در دستگاه های دیجیتالی و چاپگر های لیزری از این روش چاپ استفاده میگردد . بعضی اوقات به چاپگر های الکترو فوتوگرافی چاپگرهای لیزری نیز گفته میشود که عمومیت بیشتری دارد این نوع نامگذاری .

چاپ اسکرین screen printing

رنگ از درون یک توری به صورت شابلون اماده شده عبور کرده و به سطح مورد نظر می رسد به این نوع چاپ , چاپ اسکرین , چاپ سیلک و یا چاپ سیلک اسکرین گفته می شود . برای چاپ کیسه ها  وساک دستی ها از این روش استفاده میگردد .

چاپ گود gravure

متدی از چاپ که در ان تصاویر و نوشته ها به صورت سوراخی هایی در سطح فلز حک می شود و درون این سوراخ ها مرکب مایع قرار میگیرد و سپس به طور مستقیم یا غیر مسقیم چاپ صورت می گیرد .

چاپ برجسته letter press

این نوع چاپ به شکل برجسته بوده و مرکب بر روی سطح برجسته مالیده می شود و سپس ان سطح برجسته با سطح چاپ شونده تماس مستقیم می یابد .

تامپو / چاپ بالشتکی tampo -pad print

نوعی از چاپ غیر مستقیم است که در ان از گراور استفاده میگردد . ابتدا نقوش و نوشته ها به روش های مختلف بر روی سطح فلز حک میشود سپس مرکب مایع داخل حفره ها ریخته میشود و یک سطح لاستیک سیلیکونی تصویر یا نقش و نگار را به سطح چاپ شونده منتقل میکند . در این روش حروف کنده شده روی فلز خوانا می باشد.

امیدوارم از مقاله انواع روش های چاپ لذت برده باشید شما میتوانید در لینک رو به رو اموزش های دیگر چاپ مسعود را مطالعه نمایید