کارت ویزیت یا همان بیزینس کارت جلو دار و پرچم دار هر سازمانی برای معرفی خود به مخاطبین میباشد . یک اصل مهم در چاپ کارت ویزیت انتخاب جنس کارت و طراحی ان می باشد . که ما قصد داریم در این مقاله درمورد اصول طراحی کارت ویزیت صحبت بکنیم پس با ما همراه باشید .

برای هر سازمانی  ویا نهادی یک اصل کاربردی و ضروری وجود کارت ویزیت می باشد و رنگ کارت ویزیت باید دقیقا با رنگ سازمانی متناسب باشد . طراحی کارت ویزیت باید متناسب با خدماتی که شما ارائه میدهید طراحی و چاپ گردیده باشد .

طراحی کارت ویزیت یک سری نکات کلیدی دارد که رعایت انها بسیار اسان است و به راحتی میتوانید با رعایت این چند اصل یک کارت ویزیت زیبا طراحی کتید .

قبل اینکه کارت ویزیت خود را طراحی کنید باید نوع و سایز ان را مشخص کنید که اگر قرار است طراحی کارت ویزیت خودتان را شروع کنید ان را بر اساس سایز ان طراحی بکنید .

شما بر هر نرم افزاری میتوانید کارت ویزیت خودتان را طراحی بکنید که پر مصرف ترین این نرم افزار ها فوتوشاپ , ایلیستریتور , کورل  , وحتی نرم افزار word اشاره کرد

اصول طراحی کارت ویزیت

اولین نکته این است که شما باید سایز کارت ویزیت خودتان را بدانید و بر اساس ان طراحی کارت ویزیت خودتان را شروع بکنید

معمولا کارت ویزیت ها در دو سایز 9 در 6 و سایز 8.5 در 4.8  می باشد . یکسری کارت ویزیت های مربعی شکل و دایره ای و ابعاد خاص هم وجود دارد که عمومیتی مثل ان دو مورد ندارد .

نکته دوم :

اگر شما قصد دارید که کارت ویزیت سایز 8.5 در 4.8 باشد باید از هر طرف 3 میلی متر نوشته ها و لوگو یا هرچیزی دیگر  که برای شما اهمیت دارد توی برش نرود توجه داشته باشید که به این معنی نیست که طراحی خودتان را 3 میلی متر داخل تر بیارید باید طراحی شما در این سایز 8.5 در 4.8 قرار بگیرد  ولی نوشته ها و لوگو ها 3 میلی متر داخل تر بیایند

نکته سوم :

اگر میخواهید کارت ویزیت خود را در سایز 9در 6 طراحی بکنید شکا باید 5 میلی متر از هر طرف رعایت بکنید و همه نکاتی که در نکته دوم گفته شد برای سایز 9 در 6 هم صدق میکند با این تفاوت که شما باید از هر طرف 5 میلی متر رعایت بکنید .

نکته چهارم :

اگر شما قصد دارید که چاپ کارت ویزیتتان  بصورت سیستم چاپی افست باشد باید مد رنگی ان را بصورت CMYK قرار بدهید و اگر قصد دارید که بصورت چاپ دیجیتال باشد باید این کد رنگی خودتان را در حالت RGB قرار بدهید در این مقاله ما طراحی کارت ویزیتمان را بر اساس سیستم چاپی CMYK قرار بدهیم .

نکته پنجم :

اگر قصد دارید که فونت کارت ویزیتتان مشکی باشد باید بر اساس کد رنگی c=0 k=100 y=0 m=0 تنظیم نمایید و برای ضمینه های مشکی کد رنگ زمینه ی خود را بر روی c=100 k=100 y=100 m=100 تنظیم نمایید .

نکته ششم :

برای اینکه کد رنگی شما ان چیزی که قصد دارید چاپ بشود باید اصول کد رنگی خودتان را بر اساس کالیته رنگی ان دستگاه که قرار است با ان چاپ بکنید تنظیم کنید . اگر از این شرایط برخوردار نیستید میتوانید که از یک مانیتور استاندارد برای تنظیم کد رنگی خود استفاده بکنید .

نکته هفتم :

در چاپ کارت ویزیت مخصوصا در فرم های عمومی بین 10 تا 15 درصد ممکنه با طراحی که شما با کامپیوتر طراحی کردید اختلاف رنگ داشته باشد .

نکته هشتم :

در هنگام سفارش کارت ویزیت بافتدار که علاوه بر زیبایی و شکل خاصی که دارد به دلیل وجود بافت های ریزی رنگ خوری دارد که سبب میشود رنگ ها کم رنگ تر و بی روح تر شود وباید به این نکته توجه بکنید که از رنگ های با ترام بالا و تیره در طراحی این نوع کارت ویزیت استفاده نکنید .

نکته نهم :

از فونت های کوچک تر از 7 pt  در هنگام نوشتن استفاده نکنید .

در نوشته های لاتین از فونت های کوچکتر از 8 pt استفاده نکنید . برای زیبایی طرح خود از فونت های bold  استفاده کنید واین نکته را به یاد داشته باشید که فونت لاتین تحریری در اثر جابه جایی اجتناب ناپذیر زینک ها نا خوانا و تار دیده میشود .

نکته دهم :

در چاپ کارت ویزیت در فرم های عمومی برش کارت ها دارای خطا بوده و از طرفین به یک اندازه برابر برش داده نمیشود و تا حد ممکن از طرح های قرینه استفاده نکنید .

نکته یازدهم :

با هر نرم افزاری که طراحی میکنید در طراحی کارت ویزیت با اون نرم افزار خروجی JPEG و PDF بگیرید  زیرا در نرم افزار های چاپخانه ممکن است جابه جایی فونت و طرح صورت بگیرد زمانی که فایل لایه باز خود را برای چاپخانه ارسال میکنید .

نکته دوازدهم :

کلیشه طلاکوب با چاپ 1 الی 2 میلی متر خطای رو هم خوری دارد .زمان طراحی توجه داشته باشید  و از طرح هایی که بایستی فیل های چاپی با فایل طلا روی هم خوری داشته باشند استفاده نکنید .

برای طلاکوب از فونت ها و خطوط نازک استفاده نکنید زیرا ممکن است که  بریده بریده شود .

امیدوارم که از مقاله اصول طراحی کارت ویزیت استفاده لازم را برده باشید شما میتوانید در لینک رو به رو  اموزش های دیگر چاپ مسعود را مشاهده فرمایید .